OM

Yoga ruins your life

 


 

Richard Freeman:

‘… So I often said that yoga ruins your life.

And by that I mean it ruins your samsaric life because once you get a taste of yoga, you kind of lose interest in all the things that are kind of dimmer reflections of that taste. 

It also ruins a lot of other things. When you go on an airplane and you have to sit in one of those terribly designed seats in which your back has to curve backwards and your head thrusts forward, it’s more annoying than if you weren’t so used to having good alignment. 

And when you go to buy shoes, you try to find a pair of shoes in which you can spread your toes and articulate your feet like you can in yoga class, so you can’t find a pair of shoes. 

And your sense of fashion is completely destroyed; half the day you’re wearing yoga clothes anyway, and finding clothing which is comfortable and loose, it’s so difficult.

Yoga can also ruin your career because you feel so nice when you do it that you’re less aggressive and you tend to like people more. 

When you practice yoga, you no longer take political extremes in your mind and so what are you gonna fight about? 

Or religious extremes, either, because you get to the kind of the root experience that all these different religions are looking for. 

But in the very generic and very natural human way, you don’t have to clasp onto the fantastic or the other worldly…’


‘Yoga hayatınızı mahveder. Bunu sıkça söylerim.

Yalnız bununla kastettiğim, samsarik hayatınızı mahveder; yoganın tadını bir kere aldıktan sonra, samsarik hayatınızın soluk yansımaları olan şeylere karşı ilginizi kaybetmeye başlarsınız.

Başka birçok şeyi daha mahveder. Uçağa bindiğiniz zaman, korkunç tasarlanmış ve sırtınızı kambur edip başınızı öne iten o koltuklara yerleşmek zorunda kaldığınızda, doğru hizalanmaya alışkın olmadığınız zamana kıyasla daha çok rahatsız olursunuz.

Ayakkabı alacağınız zaman, parmaklarınızı açıp yayabileceğiniz ve ayaklarınızın aynı yoga dersindeki gibi rahat edebileceği bir ayakkabı bulmaya çalışırsınız ve bulamazsınız.

Moda anlayışınız tamamen mahvolur; günün yarısında zaten yoga kıyafetleri giyiyor olursunuz, rahat ve bol kıyafetler bulmak ise, çok zordur.

Yoga aynı zamanda kariyerinizi de mahveder, çünkü işinizi yaparken o kadar iyi hissedersiniz ki, agresifliğiniz azalır ve insanları daha çok seversiniz.

Yoga pratiği ile artık zihninizde siyasi uçlarda olmazsınız; e neyin kavgasını yapacaksınız?

Veya dini uçlarda da olmazsınız, çünkü tüm dinlerin aradığı temel hissiyata / deneyime ulaşıyor olursunuz.

Ama tamamen insaniyete özgü bir doğallıkla, fantastik veya diğer tarafa yönelik olanlara tutunmak zorunda kalmazsınız…’