3796279865_1162a07906_z

Stresi azaltmak için 5 yöntem

Birçok insan her gün düzenli olarak stres altında kalabiliyor. Omuzlarımızda büyük bir yük oluşturan bu gündelik stres bazen bizi hayattan bezdirecek kadar etkili oluyor. Eğer bu durum size çok tanıdık geliyorsa, bundan sonrasını daha dikkatle okuyunuz:

HAYATI STRES ALTINDA GEÇİRMEK NORMAL DEĞİL.

Bildiğiniz gibi, insanın doğal halinde stres mevcut değil. Dolayısıyla stres, her gün hissetmeniz gereken bir şey de değil. Stres sadece hayati tehlike yaratan durumlarda bedenin vermesi gereken bir tepki, mesela vahşi bir hayvanla karşı karşıya kaldığınızda. Sabah akşam tetiklenmek stresin doğasına aykırı ve böyle bir tetiklenme de sağlığımıza ciddi oranda zarar veriyor.

Peki stres nasıl azaltılır? İşte bunun için beş yöntem:

1. Farket

Çoğumuz stres altında olmaya o kadar alışkınız ki, ne zaman bu stresin tetiklendiğinden haberimiz bile yok. Gün içerisinde stres yaratan düşüncelere kapıldığın her an not al ve günde kaç kere bunu yaşadığını farketmeye çalış. Stresli halimizin farkına vardığımız zaman, bu durumu değiştirmeye başlayabiliriz.

2. Strese bakışını değiştir

Yukarıda da değindiğim gibi, hayatı stres altında geçirmek normal değil, bu yüzden strese olan bakışını değiştirmen gerekiyor. Kararlı ol ve artık stresle her gün karşılaşmayacağına inan. Bunun yerine, stres tetiklenmesini gerektirecek durumlarda kendini strese açık tut. Stresin yol açtığı sağlık problemlerini hatırlayarak motive olabilirsin.

3. Harekete geç

Bir şeyler istediğin yönde gelişmediği zaman kendini çaresiz hissetmek yerine, harekete geçerek durumu kendi lehine çevirmeye çalış. Genellikle zor veya sorunlu bir durumla karşılaştığımızda, fazlasıyla düşünerek kendimizi sıkıntıya sokuyoruz. Olayları kafamızın içerisinde sürdürdüğümüz için harekete geçemiyoruz. Bir konuyu aşırı irdelemeye başladığın zaman dur; üzerinde fazlasıyla düşünmek yerine konuyla ilgili yapabileceğin ilk şeyi hemen o anda yapmaya çalış.

4. 10’a kadar say

Pişman olacağın bir söz söylemeden önce, 10’a kadar sayarak sakinleşmeye çalış. Bu kolay yöntemle stres sebebiyle oluşan her türlü kızgınlık halini yatıştırmak mümkün. 10’a geldiğinde kendini daha sakin hissedeceksin ve daha mantıklı kararlar alabildiğini farkedeceksin.

5. ‘Hayır’ de

İnsanları memnun etmeye çalışmak direkt strese götürür; zira herkesi her an memnun edemezsin! Daha sık ‘hayırdemeye çalış. İnsanlar, ‘hayır’ dediğinde seni daha az sevecek diye endişeleniyorsan, bir daha düşün. Tutabileceğinin fazlasını söz vermek veya son dakikada planlar iptal etmek yerine, etrafındakilere karşı dürüst olduğunda daha fazla saygı ve sevgi göreceksin.

 

(kaynak: MindBodyGreen)