top of page
Search

Başbakan Modi'nin asıl amacı ne?

21 Haziran Çarşamba günü, dünyanın dört bir yanında Uluslararası Yoga Günü kutlandı.

153 bin kişi, yoganın anavatanı olan Hindistan’ın Surat şehrinde yoga yapmak için bir araya geldi. New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde ise Hindistan Başbakanı Narendra Modi “en çok sayıda milliyetin katıldığı yoga seansı”na ev sahipliği yaparak 135 ülkenin vatandaşını bir araya topladı. Böylelikle aynı günde yoga ile ilgili iki farklı Guiness rekoru kırılmış oldu.


TÜRKİYE’DEKİ RESMÎ ETKİNLİKLER

Ülkemizde Hindistan Büyükelçiliğinin yönettiği Uluslararası Yoga Günü organizasyonu “Uyum ve Barış için Yoga” sloganıyla duyuruldu. 2023 yılının resmî etkinlikleri, yaklaşık bir haftalık süre içerisinde Hattuşaş, Abant, Ankara ve Göreme’de dört aşamalı olarak gerçekleştirildi. İstanbul’daki Hindistan Başkonsolosluğu ise Uluslararası Yoga Günü’nü daha da geniş kitlelere yaymak üzere İstanbul içindeki ve dışındaki belediyelerle ortak etkinlikler hazırladı. Sarıyer, Sarayburnu ve Şişli’nin yanısıra Muğla Bodrum’da ve Bursa Nilüfer’de düzenlenen etkinlikler de büyük ilgi topladı.


ULUSLARARASI YOGA GÜNÜ NEDEN KUTLANIR

Birleşmiş Milletler, 21 Haziran tarihini Uluslararası Yoga Günü olarak ilan etti ve ilk kutlama 2015 yılında gerçekleştirildi. Başbakan Modi, Hindistan’ın eski geleneklerinde kökleri olan bu paha biçilmez hediyenin, beden, zihin ve eylem birliği yaratmayı desteklediğini açıkladığı konuşmasında, yogayı sadece bir egzersiz rutini olarak değil, bireyin kendisiyle, dünyayla ve doğayla birlik halini hatırlatacak bir değer olduğunun altını çizdi. Beden-zihin, düşünce-eylem birliğini temsil eden yoganın küresel sağlık ve refah için değerini vurgulayan Modi, soyut kültürel miras olarak kabul edilen yoganın sağlık faydalarına dikkat çekmek istiyor ve dünyanın dört bir yanında kutlanan yoga gününe katılımcıların sayısı her yıl katlanarak artıyor. Ancak genel resim her zaman bu kadar tozpembe değil.


HİNDİSTAN’IN AYRIMCI İÇ SİYASETİ

Modi’nin BM Genel Merkezinde yapacağı konuşmanın öncesinde, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Modi’ye herhangi bir şekilde insan hakları dersi vermeyeceğini ifade etmişti. Hindistan’da aşırı sağ Hindu milliyetçiliğini temsil eden Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) mensup Başbakan Modi, bu sene Guiness yoga katılım rekorunun kırıldığı Surat şehrinin de içinde bulunduğu Gujarat Eyaleti’nin eski başkanlığını yapıyordu. Başkanlığına denk gelen 2002 yılında, Müslümanlarla Hinduları birbirine düşüren ifadelerinin akabinde, Gujarat Eyaleti’nde çok ciddi ayaklanmalar başladı. Kaynaklara göre, bu ayaklanmalar sebebiyle çoğunluğu müslüman olmak üzere yaklaşık 2000 kişi hayatını kaybetti ve 150 bin kişi mülteci kamplarına gönderildi. Böylesi boyutta bir iç karışıklıkta ise tabii yine olan kadınlara ve çocuklara oldu; toplu tecavüzlere ve çeşitli beden tahribatlarına maruz kaldılar.


OM-AKLAMA

Başbakan Modi ve partisinin siyasi duruşuna yoganın dahil ve hatta alet edilmesi, ülke içinde ve dışında çok ciddi eleştirilere sebep oluyor. Modi’nin Birleşmiş Milletler’e yaptığı Yoga Günü demeçlerinde huzur, sağlık, denge, birlik, vb. kavramları özellikle vurgulamasına rağmen, Hindistan’ın bizzat içinden kendisine yöneltilen eleştirilerde ise yoganın partizan bir olgu halinde kullanılması konuşuluyor. Modi, yoga felsefesi sayesinde ülke içinde ve dışında dengeli bir siyaset izleyebildiğini iddia etse de gözlemlenebilir gerçekler bunun tam tersini gösteriyor.


Hindistan her ne kadar dünyanın en geniş nüfuslu seküler demokrasisi ve büyüyen ekonomilerinden biri olsa da, kimi çevrelerin “etnik milliyetçi devlet şiddeti” olarak tanımladığı Bharatiya Janata Partisi politikaları ülkenin kültürel mozaiğinde göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir hasar bırakıyor. Modi ve ekibi, halkın dikkatini son yirmi yıldır kuvvetlenen Hindu milliyetçiliği ve kast (sınıf) üstünlüğünden çekmek için yoganın siyasi propaganda gücünü arkalarına almakla ve Hindistan tarihini bu çerçevede yeniden yazmakla eleştiriliyor.


BM’NİN KUZEY BAHÇESİNDE YOGA MATLARI

Bu yıl Birleşmiş Milletler genel merkezinde yapılan kutlamalarda “Dünya Tek Bir Aile” sloganı yoga günü etkinliğinin merkezindeydi. Modi, Hindistan bağımsızlık lideri Mahatma Gandhi’nin heykeli önünde eğilerek selam verdikten sonra, yaptığı konuşmada yoganın her yaşa, her inanca ve her kültüre erişilebilir bir uygulama olduğunu belirtti. Modi, "Bu çok eski bir gelenektir, ancak tüm eski Hint gelenekleri gibi, aynı zamanda canlı ve dinamiktir," dedi ve yoganın gerçekten evrensel bir değer olduğunu vurguladı.


Bin kişinin üzerinde katılımın gerçekleştiği BM etkinliğinde Modi, yoga matı üzerinde 35 dakika boyunca nefes egzersizleri, meditasyon, geriye bükülme ve omurga burgularına odaklanan pozların da dahil olduğu bütüncül bir çalışmayı bizzat uyguladı. Kutsal sayılan OM hecesinin sesi BM’nin kuzey bahçesinde yankılanırken, alanın dışında güvenlik önlemlerinin hemen karşısında Modi’nin siyasi politikaları sebebiyle ikiye bölünen protestocular ve destekçiler eylem yapıyordu.

1 view0 comments

Comments


bottom of page