Kaynak: http://www.lafsozluk.com/2014/12/manipule-nedir-manipule-etmek-ne.html

Manipüle Edildiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Araştırmalara göre kibar biri olmadığını bildiğiniz bir arkadaşınız sizden bir şey isterken birden nazikleşiyorsa manipüle ediliyor olabilirsiniz.


Psikolojik Manipülasyon

Manipülasyon nedir?

Psikolojik manipülasyon, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme veya yönlendirme anlamına gelir. Bu etkileme ve yönlendirme sonucu insanlar davranış değişikliği ya da kanaat değişikliği gösterebilirler.

Manipülasyon, çoğu zaman bilerek ve isteyerek, bir amaca hizmet eder şekilde yapılır. Ancak kimi zaman, kişi karşısındakini manipüle ettiğinin farkında olmayabilir.

İsteklerini kabul ettirmek isteyen kişiler, amaçlarına ulaşmak için manipüle ettikleri kişiyi suçluluk, korku gibi farklı duygular içinde ve kimi zaman yük altında bırakarak, seçim şansı bırakmazlar.


Aniden kibarlaşmak

Nazik Manipülasyon

Manipüle edildiğinizi fark edebilmek için, dikkat etmeniz gereken ilk konu; karşınızdakinin sizden bir şey isterken nasıl davrandığıdır. Normalde hiç de nazik olmayan bir arkadaşınız sizden bir şey isterken dünyanın en kibar insanına dönüşüyorsa, manipüle ediliyor olabilirsiniz.


Suçlu Hissettirmek

Hayır Demeye İzin Vermeyen Manipülasyon

Biri sizden bir şey istediğinde ve yapmadığınızda nasıl hissettiğinize odaklanın. Hayır demekten çekiniyor, istemediğinizi belirtirken suçlu hissediyor ya da utanıyorsanız, karşınızdaki kişi sizi manipüle ediyor olabilir. Manipülasyonun amacı başka insanları kontrol etmek olduğundan, “suçluluk psikolojisi” yaratmak, en sık kullanılan yöntemlerdendir.


Aniden sinirlenmek

Şiddetle Manipülasyon

Manipülasyon için sıkça başvurulan yöntemlerden biri de öfkelenmektir. Sizden bir şey isteyen kişinin “hayır” cevabınız karşısında öfkesinin nasıl değiştiğine dikkat edin. Öfke duygusu kimi zaman başkaları üzerinde kontrol kurmak için kullanabilir. Bu durum öfkenin hedefi olan kişinin korkularını açığa çıkarırken; öfkenin sonuçlarından korkan kişi öfkeli kişiye istediğini vermek zorunda hisseder.


Kurban rolü oynamak

Çaresizlik Manipülasyonu

Manipüle edilmemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, sürekli kurban rolü oynayan kişilerdir. Her zaman yardıma ihtiyacı varmış gibi umutsuz ve çaresiz görünmek, bazı kişiler için manipülasyon silahıdır. Çevrenizde bu tarz kişiler varsa, istediklerini aldıklarında durumlarının nasıl değiştiğine dikkat edin. Bu kişiler istekleri karşılandığı zaman çok daha iyi olurlar, bir sonraki isteklerine kadar.


“Ben senden daha kötü durumdayım”

Abartma Manipülasyonu

Duygusal manipülasyonu alışkanlık haline getirmiş insanların bazılarında hangi durumda olursa olursun abartma takıntısı vardır. “Başım ağrıyor” derseniz “bende beyin tümörü var” der, “susadım” dersiniz, “iki gündür ağzımdan tek lokma geçmedi” diye ağlar. Konunun, konuşmanın odağına kendisi oturabilmek için ne söyleseniz neredeyse 10 ile çarpar. Bu durumda kendinizi bencil ve düşüncesiz hisseder, onunla ilgilenmek zorunda kalırsınız. Böylelikle o da her zaman spotların altında mutlu yaşar. Bunu alışkanlık haline getirmiş insanlar için tek çözüm umursamamak, basın gidin. 


‘Çok tatlısın’cılık

Flörtöz Manipülasyon

Flört de duygusal manipülasyon taktiklerinden biridir. Göz göre göre sizinle flört eder, eğer müsaade etmez veya ilgisiz davranırsanız sizi aşırı tepki göstermekle itham ederler. Böylelikle siz kötü kadın/erkek olursunuz, onlarsa sadece arkadaşça sohbet etmeye çalışan biri. Kısa bir süre sonra sizi nasıl sinirlendireceklerini ya da neşelendireceklerini anlamış olurlar ve bunu kullanırlar.

Bu manipülasyon da bir iş yaptırmaktan, ‘iyilik’ istemeye, çapkınlıktan dolandırıcılığa birçok amaca hizmet eden bir manipülasyon tarzıdır. Unutmayın, başlangıçta onlar sadece dinler ve izlerler. Böylece size nasıl ulaşacaklarını bilriler. Onlara kullanacakları silahları veren sizsiniz. Sizi kararsız ve dengesiz gösterenler dışarıya yansıttığınız kendi sırlarınız ve kendi korkularınız. Yeni tanıştığınız insanlara bunları göstermezseniz, manipüle edilmenin önüne geçebilirsiniz.


Onlara benzemek

Bir Manipülatöre Dönüşmek

İşte işin en kötü tarafı da bu. Etrafta bilerek ya da bilmeyerek manipülasyonu iletişim biçimi haline getirmiş o kadar fazla insan var ki, bunlar etrafınızı sardıkça sizin de onlardan biri olmanız kaçınılmaz hale geliyor. Evet doğru, etrafınızda nasıl insanlar varsa, siz de onlar gibi bir insan olursunuz. Çünkü her şey hayatta kalmak içinse bu taktiklere karşı koymadan, kendi duygusal manipülasyon taktiklerinizi geliştirmeden hayatta (ya da en azından bu çevrede) kalamayacağınızı düşünmeye başlar, pasif agresif kişilik bozukluğu sergileyen birine dönüşürsünüz. Bu şekilde geliştirilmiş ilişkilerden saflık, doğruluk, adalet, samimiyet, sırdaşlık, yarenlik gibi bizi asıl insan yapan duyguların varolmasını bekleyemesiniz. Sonunda da elinizde sadece ne yapacağınızı bilmediğiniz tuhaf ilişkiler kalır.
Her şeyden beteri de unutmayın ki manipülatörler asla adil oynamazlar.

Çoğu zaman bu manipülasyon çabalarının sonu üzgünlük ve şiddetle biter; sonunda sırtınızda aldığınız duygusal yaralarla dolu bir çanta, en ufak tavsiyeye kulak kesilecek halde hayatın ortasında kalakalırsınız. Bunun da doğal etkisi genellikle özgüven kaybı ve gerçek bir çaresizlik olabilir. Bu yüzden manipülatörlere asla izin vermeyin ve kendinizi kullandırtmayın.


Kaynak: Line